Hej Rollespil.dk.
Rigtig godt site i har fået stablet på benene her! Definitivt et skridt i den rigtige retning! :)
Men: Med den med kyshånd modtagedede funktionalitet med automatisk medlemsskab over pbs, betaling med Dankort og andet Online guf, så er der én lille detalje.
Da man ved at være logget ind kan gå direkte til betaling med sin aktive profil, og at denne aktive profil med denne portal pludselig er ens unikke ID i rollespiller samfundet, er jeg mindre tilfreds med at Login ikke er en SSL beskyttet side for sig selv. Siden er ikke længere en informationsside og en debat side, men en portal hvori man som individ foretager nogle valg og beslutninger som kan anses som kritiske. Især karakteren af de oplysninger man som bruger vil skrive i diverse forms, blanketter og des lige.
Med Venlig Hilsen
En generelt tilfreds Rollespiller.
Det bliver måske lige en kende for teknisk for mig, men vi skriver det på listen over fremtidige ting der skal laves. Tror ikke det er noget der bliver ændret lige nu og her.
Jeg er ganske sikker på jeres udvikler ved hvad der skal til. Et hurtigt uprøvet bud er følgende:
En .htaccess fil, et SSL certifikat og følgende kode i toppen af index.php: (Sådan cirka)
if($_SESSION['loggedin']==true || $_GET["page"]=="login") { if($_SERVER['HTTPS']!='on') { header("location : https://" . $_SERVER['SERVER_NAME'] . $_SERVER['REQUEST_URI']); } }
For lige at slynge en ide ud i luften, så kunne et jo være kevin var villig til at lave det, hvis der ikke der var en anden som kunne? (Selvfølgelig under den forudsætning at Kevin kan lave det?)
Det kan jeg da, men må jeg? Sitet er udviklet og leveret fra en ekstern leverandør, og så vidt jeg ydermere kan forstå, så er det et Drupal CMS? Jeg vil lige afvente et svar fra en udvikler eller en Administrator først.
Så snart de sidste "forpligtelser" for udvikleren er overstået, så skal vi til at samle et team af frivillige til at drive siden. Der vil vi meget gerne have folk der har forstand på både drift af server og udvikling/tilpasning ind i teamet bag rollespil.dk
Hvis du vil være med på holdet, så er du hjertens velkommen og som du forhåbentligt allerede har erfaret er vi åbne for de fleste forslag. Det samme gælder selvfølgelig alle andre som vil være med til, at lave en rigtig god rollespilsportal der kan hjælpe miljøet i den rigtige retning.
Mikkel
Det kunne godt være interressant. Men uden at det skal lyde forlangende, så vil en del mere information omkring dette team være en god ide, før jeg selv har lyst til at kaste en masse frivilligt arbejde efter rollespil.dk. Der rejser sig derfor nogle spørgsmål:
Jeg undskylder på forhånd hvis i endnu ikke har gjort jer nok tanker om dette, til et uddybende svar.
Som du selv nævner, så er det ikke på plads endnu.
Højst sandsynligt bliver det en eller anden form for projektgruppe under forretningsudvalget i Bifrost. Altså hvor et medlem af FU får det overordnede ansvar.
Gruppen vil bestå af de frivillige der er villige til, at lægge et stykke arbejde i rollespil.dk og der vil ikke komme krav om et min. antal timer. Generelt kører Bifrost efter "de aktives demokrati" (indenfor de overordnede retningslinier), hvor det er de aktive frivillige der bestemmer retningen og prioriteringen.
Der er allerede en googlegroup til de skribenter mv. som har sagt de gerne vil lægge en indsats på rollespil.dk
Oh, og med den afsluttende kommentar i mit eget indlæg, må jeg jo så anbefale at rollespil.dk generelt er http, men ved login og efterfølgende når bruegren ER logget ind, så bør siden være https beskyttet. Formoder at der allerede eksisterer et certificat til rollespil.dk hvis der er integration mod PBS' http header interface?
Kevin Kruse Rasmussen - Luksusliver? Ja for fa'en!