Hejsa
Er der nogen, der har ideer til, hvordan man kan få frakkeuld til at se slidt og hærget ud? Helst på en kontrolleret måde, så man kan styre hvor og hvor meget det bliver.
Med venlig hilsen
Anne-Marie Tange
En brødkniv
Læg stoffet på et bor/flad genstand
så tag du en brødkniv og holder den ned mod stoffet som om du ville skære det over MEN i steden køre du sidelæns med brødkniven, dette ting gør du så indtil du mener det er slidt nok
jeg har brugt dette til mange af mine gammel necro og udøds og bonde dragter og det dur hver gang ;)
Hvis det skal være kontrolabelt, men ikke systematisk eller på en måde hvor man kan se at det er sandpapir eller lignende (Altså mere naturligt) så ved jeg at syre kan bruges (Eller bare noget som er en smule ætsende)
Jeg har også hørt om en der brændte hans tøj (Meget lidt)
Tak for de gode råd :-) Jeg har afprøvet et par af dem på et lille stykke frakkeuld (80% uld, 20% polyester).
Brødkniven: En fin metode. Ser rimelig 'autentisk' slidt ud - som det ville se ud, hvis man havde slidt det naturligt.
Hen over et stearinlys: Der går åbenbart ikke ild i uld, men der kommer en sort plet, som smuldrer væk, så der går hul i stoffet. Lugter slemt.
Syre: Jeg forsøgte mig med saltsyre uden det store resultat, ud over affarvning af stoffet. Ifølge en pålidelig kilde (min far) skulle svovlsyre være bedre.
Jeg lægger muligvis et par billeder ud, når jeg kommer i nærheden af en scanner.
Med venlig hilsen
Anne-Marie Tange
glæder mig du kunne bruge brødkniv tricket 
Synes det er fedt du rent faktisk prøvede at sætte ild til det, og ætse det - Vil vildt gerne se nogle billeder af det færdige resultat :D
Her kommer så et billede af resultatet.
Til venstre ses saltsyre (30%), som har misfarvet stoffet og gjort det stift, men ikke lavet huller eller andet. I midten ses resultatet af et holde det ind over et stearinlys. Der går ikke ild i stoffet, og man skal ikke holde det inde over flammen ret længe, før det forkuller og bliver til sorte flager, man kan brække af. Yderst til højre ses brødknivsmetoden. Det ses ikke så godt på scanningen, men der er faktisk slidt hul i stoffet og det 'uldne' er slidt af, så man kan se selve vævningen.

Fuld størrelse af billedet kan ses her: http://www.kostumegalleriet.dk/images/stofprover.jpg
Med venlig hilsen
Anne-Marie
Både ilden og brødkniven ser rigtig godt ud :) Synes denne tråd er rigtig god, til vis folk lige vil ha et flot finish på et ork/pirat/whatever kostume ^^
To tomler højt for spørgsmål og svar XD
Man skal også huske på at de 3 ting virker forskelligt alt efter hvilken overflade man benytter dem på - Den største forskel er dog nok ved syren - Jeg skal helt klart lege når jeg skal til at lave kostume til City of Cities :D
Omkring det med lyset. Hvis du bruger ren uld burde det opføre sig ret anderledes da polyesteren i en uldblanding normaltvis er i selve vævningen som holder det hele sammen.
Klorin kunne også ødelægge den godt.
Og evt en stål børste. Ikke en elektriks båndpudser med stålbørste på. Men en håndholdt :) den river den godt.
pas lige på med saltsyre der sker det at noget af det ophobes i stoffet og næste gang du vasker dit tøj så er det fuld af huller så det med saltcyre er ikke noget jeg ville anbefale .
bamse
Er det nu også rigtigt? Ifølge min kemi undervisning i folkeskolen så neutraliseres syre hvis man kommer vand i (Ikke fuldstændig neutraliseret med mindre nogle bestemte krav er opfyldt selvfølgelig)- Og som det er vist på billedet så har ren syre ikke engang lavet et hul, så jeg tror bestemt ikke at små mængder syre som kunne have ophobet sig i tøjet kan have nogen somhelst effekt når det samtidig bliver blandet op med en god mængde vand.
Men det kan da godt være jeg tager fejl - Det er bare lige hvad min logik fortæller mig (Min logik er selvfølgelig også lidt skæv nogengange :D)
Hmm.. har ikke selv nogen praktisk erfaring med det, men kunne forestille mig at sandpapir eller en grovfil, ville kunne gøre underværker :)
Kald mig Falske
-laivere brænder bedre